Menu

Twoja firma ma flotę pojazdów? Oto kilka pomysłów, które mogą się przydać

25 kwietnia, 2017 - transport
Twoja firma ma flotę pojazdów? Oto kilka pomysłów, które mogą się przydać

Z flot pojazdów korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, nie tylko tych, które zajmują się transportem międzynarodowym i logistyką, ale również takich, które utrzymują sieć mobilnych przedstawicieli handlowych aby móc popularyzować swój towar i swoje usługi. Posiadanie floty samochodów to niewątpliwie wygoda i szansa na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, wiąże się jednak z kilkoma problemami i dużymi kosztami. Poniżej pomysły, które pomogą Ci wykorzystać flotę bardziej efektywnie i zmniejszyć koszty jej eksploatacji.

Lepiej kupić od razu całą flotę, niż rozbudowywać ją o pojedyncze pojazdy

Dlaczego? Dlatego, że zarówno z punktu dealera, jak i ubezpieczyciela stajemy się wówczas klientem strategicznym, czyli takim, który posiada potężną moc negocjacyjną. Oszczędności związane z zakupem większej ilości samochodów i ubezpieczeniem ich mogą iść w dziesiątki, setki tysięcy, a nawet miliony złotych, wszystko zależy od skali działalności.

Podczas negocjacji będziemy mogli liczyć nie tylko na zniżki, ale również liczne udogodnienia, jak nieprzeciętnie dobre warunki assistance czy naprawy bezgotówkowe wyłącznie na oryginalnych częściach. Informacje o nowościach dotyczących zarządzania flotą samochodów można znaleźć na https://menadzerfloty.pl/. Zakup wszystkich samochodów naraz ma jednak pewną wadę (pomijając oczywiście konieczność jednorazowego wyłożenia dużej gotówki), mianowicie: nie będziemy na początku mięli doświadczenia w zarządzaniu nimi, a więc zorganizowanie pracy floty będzie dość trudne. Można to jednak obejść zatrudniając doświadczonego menedżera.

Monitoring GPS to dobry pomysł

Systemy monitoringu GPS sprawdzają się nie tylko w firmach transportowych. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia z siecią przedstawicieli handlowych, warto ustalić harmonogram i w miarę możliwości zautomatyzować nadzorowanie go, monitoring GPS jest w tym nieoceniony. Po pierwsze: pozwoli to wyeliminować jedną z plag z jakimi mamy do czynienia w firmach, które z niego nie korzystają, a więc wykorzystywanie służbowych pojazdów do prywatnych celów pracowników. Po drugie: dzięki monitoringowi GPS nasze samochody będą o wiele bezpieczniejsze, po trzecie: monitoring GPS pozwala na automatyczne zbieranie i przetwarzanie danych globalnych, które są niezwykle przydatne podczas ustalania strategii firmy i ewentualnych modyfikacji w systemie pracy. Dzięki danym z GPS łatwiej będzie nam również prowadzić politykę personalną.

Najpierw plan, potem inwestycje

Samo stworzenie sieci przedstawicieli handlowych i floty pojazdów nie gwarantuje jeszcze sukcesu, co więcej ze względu na to, że działanie takie mocno obciąży budżet firmy, powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Przede wszystkim należy określić potrzeby przedsiębiorstwa – jakiej ilości samochodów potrzebujemy, jakie miejsca przedstawiciele handlowi będą odwiedzać, jakie korzyści spodziewamy się dzięki nim uzyskać.

Wszystko to powinno zostać nie tylko określone ale również wyliczone – oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, ale warto ustalić przedział spodziewanych zarobków i zbilansować go z kosztem auta i etatu, np. jeśli auto kosztuje ok. 40 000, przedstawiciel handlowy w ciągu roku zarabia tyle samo, a spodziewane zarobki z tytułu jego działalności mają wynieść 30 000 do 60 000 zł, to taką inwestycję możemy z czystym sumieniem uznać za nieopłacalną, tym bardziej, że samochód trzeba jeszcze serwisować i tankować, na tym zresztą koszty jego eksploatacji bynajmniej się nie kończą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *