Menu

Transport kruszyw zgodny z prawem

27 października, 2022 - transport
Transport kruszyw zgodny z prawem

Transport kruszyw można realizować tylko za pośrednictwem firm, jakie posiadają odpowiednie do tego uprawnienia, a także zezwolenia. Transport musi być także realizowany nowoczesnym sprzętem, które obsługują wykwalifikowani pracownicy. Dzięki doświadczeniu oraz specjalistycznej wiedzy możliwy jest bezpieczny transport, a także bez problemu realizacja wszystkich zleceń. 

Wykorzystanie transportu samochodowego

Najczęściej transport gruzu realizowany jest za pomocą transportu samochodowego. Ze względu na bardzo charakterystyczną strukturę kruszyw transport może być jednak stosunkowo problematyczny. Bardzo trudnym etapem jest opanowanie niedużych rozmiarów oraz wszystkich luźnych elementów kruszywa, na przykład piasku, gruzu, żwiru, ale również węgla. Nieodpowiednio zabezpieczony transport może przynosić bardzo duże zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego, a także wiązać się ze stratami finansowymi. Dlatego podczas transportu kruszyw ważne jest podejmowanie wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. Poza drogą lądową możliwa jest także droga powietrzna i wodna. Jednak zdecydowanie najczęściej transport realizowany jest dzięki samochodom ciężarowym z odpowiednimi naczepami. Kruszywo przewożone jest wówczas autocysternami oraz autami, co wynika ze stosunkowo niskiego kosztu, a także łatwego dostępu do niemalże każdej lokalizacji. Transport samochodowy gwarantuje pełną dowolność trasy przejazdu, a także stosunkowo dużą szybkość. Samochody są niezwykle mobilne, a ponadto mogą poruszać się zarówno na dużych jak również małych dystansach. Natomiast specyficzna konstrukcja aut sprawia, może pracy wyładunkowe oraz przeładunkowe mogą być realizowane bardzo szybko.

Główne zasady przewozu kruszywa

Przewóz kruszyw jest obarczony zasadą bezpieczeństwa na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przez co przepisy bardzo jasno określają jak przewozić materiały, a zwłaszcza kruszywo sypkie. Przede wszystkim kruszywa musi być umieszczony w bardzo szczelnej skrzyni ładunkowej, która następnie musi być przysłonięta. Dzięki temu nie dochodzi do tego, że kruszywo wysypuje się zwłaszcza na nierównej drodze czy ze względu na wysoki pęd powietrza. Istotne jest również, aby nie została przekroczona dopuszczalna masa pojazdu oraz nacisków na poszczególne osie. To elementy, które mogą być sprawdziany podczas kontroli drogowej. Samochód nie może być przeładowany, gdyż mogłoby to doprowadzić do poważnych awarii, a także powodować wysoki poziom zagrożenia zarówno dla kierowców jak i innych osób poruszających się po drodze.