Menu

Praca spedytora i logistyka

12 stycznia, 2017 - transport
Praca spedytora i logistyka

Praktycznie rzecz biorąc, każda współcześnie działająca firma transportowa powinna zatrudniać dobrego logistyka i spedytora. Czasem zdarza się jednak też tak, że jedna osoba potrafi w doskonały sposób zająć zadaniami zarówno z zakresu logistyki, jak i spedycji. Naturalnie logiczne jednak jest to, że praca idzie znacznie sprawniej, gdy zakres tych poleceń podzielony jest przynajmniej na dwie osoby.

Zadania logistyka

W bardzo wielu przypadkach większe firmy transportowe wykonujące mnóstwo kursów zatrudniają nie jednego, ale kilku logistyków. W przypadku, gdy jednego dnia w trasę wyjeżdża kilka lub nawet kilkanaście samochodów, logistyk musi dokładnie ustalić przebieg trasy dla każdego z nich. Do zadań tego pracownika należy wszystko, co związane jest z samym przejazdem, czyli zaplanowanie najkrótszej możliwej drogi, określenie punktów postoju lub odbioru, do jakich musi udać się kierowca, a także przewidzenie możliwego czasu dojazdu do każdego punktu. Dlatego też właśnie praca ta wymaga bardzo dużej umiejętności logistycznego i przestrzennego myślenia.

Logistyk musi dobrze przewidywać czas, jaki może zająć przejazd przez każdą miejscowość, uwzględniając również warunki pogodowe. W przypadku dużych firm transportowych, przy większej liczbie tras, jedna osoba może nie wystarczyć, aby wszystko dobrze zaplanować, dlatego zatrudnia się większą ilość doświadczonych logistyków, z których każdy zajmuje się przydzielonymi mu trasami.

Czym zajmuje się spedytor?

jelcz - spedycja

jelcz – spedycja

Osoba, która zajmuje się spedycją odpowiedzialna jest za całą organizację transportu. To ona zajmuje się ustalaniem, który samochód pojedzie w daną trasę, odpowiada za dobry i sprawnie wykonany załadunek, a także przyjmuje zamówienia od potencjalnych klientów. Praca spedytora jest dosyć ściśle powiązana z pracą logistyka, dlatego powinni oni pracować razem i zawsze informować się o zmianach w każdym aspekcie. Aby firma transportowa dobrze funkcjonowała, konieczna jest odpowiednia współpraca pomiędzy tymi pracownikami.

Ustalenie odpowiedniej trasy i zorganizowanie transportu to najważniejsze czynności, jakimi pracownicy muszą się zająć. Istotny jest jednak także umiejętny i przyjazny kontakt z klientem. To spedytor głównie zajmuje się informowaniem o planowanym czasie dojazdu w dane miejsce oraz pozyskiwaniem nowych klientów. Powinna to więc być osoba miła i życzliwa. Spedytor i logistyk to osoby, które są niezbędne do dobrego funkcjonowania firmy transportowej. To oni odpowiadają za całą organizację dobrego transportu.

Praca w transporcie

Ogólnie pracy w transporcie nie brakuje. Doświadczony spedytor czy logistyk może liczyć na bardzo dobre warunki finansowe. Często na taką ścieżkę kariery decydują się kierowcy ciężarówek, którzy są zmęczeni ciągłą nieobecnością w domu z powodu wyjazdów w trasę. Znają oni na tyle dobrze cały proces dostawy towaru, że bez problemu odnajdują się w nowej roli jako spedytorzy czy logistycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *