Menu

Kruszywa i ich transport

4 marca, 2022 - transport
Kruszywa i ich transport

Ogromna ilość bardzo drobnych elementów sprawia, że transport kruszywa jest zadaniem bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Niedopatrzenie lub zaniedbanie podstawowych zasad, może doprowadzić do dużych strat materiałowych lub zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego zadaniem tym, powinni zajmować się profesjonaliści dysponujący odpowiednim sprzętem i fachową wiedzą.

Rodzaje kruszywa ze względu na sposób pozyskiwania

Kruszywo jest materiałem sypkim, naturalnego pochodzenia, lub uzyskiwane w sposób sztuczny.


Rodzaje kruszywa ze względu na frakcję

Kruszywa mają różnorodne i wszechstronne zastosowanie w budownictwie i w zależności od celu, stosowane są ich różne rozmiary.

Transport kruszywa

Aby transport kruszywa odbywał się w sposób bezpieczny i zgodny z wymogami bezpieczeństwa ruchu drogowego, musi spełniać kilka warunków. Bezpieczny transport odbywa się wtedy, gdy mamy do czynienia z odpowiednim sprzętem do tego przeznaczonym i odpowiednią wagą transportowanego materiału. Dodatkowo niezbędna jest odpowiednio szczelna skrzynia pojazdu, zabezpieczająca kruszywo przed wysypaniem się na jezdnię w wyniku gwałtownego hamowania lub pod wpływem nierówności jezdni. Nieodzowne jest także zabezpieczenie ładunku od góry. Kolejnym nieodzownym elementem jest dostosowanie wagi ładunku do klasy pojazdu, którym jest przewożony. Przeładowanie skrzyni pojazdu może doprowadzić nie tylko do awarii samochodu, ale także spowodować rozsypanie i utratę materiału, a także doprowadzić do stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym. Istotne znaczenie ma także użycie odpowiedniego sprzętu do załadunku i wyładunku kruszywa, które nie powodują rozsypywania i niepotrzebnych strat materiałowych. W grę wchodzi dobór odpowiedniego sprzętu od szerokich łopat-szufli począwszy, a na odpowiednich wózkach i spychaczach skończywszy.