
Floty samochodów możemy spotkać w każdej branży. Są wykorzystywane do najróżniejszych celów, od transportu, przez przedstawicielstwo handlowe, po odbieranie z lotnisk zagranicznych partnerów biznesowych. Czy zarządzanie flotą może być ciekawe? Okazuje się, że tak – poniżej kilka interesujących aspektów tego zagadnienia.
Jedna osoba może zarządzać nawet kilkudziesięcioma pojazdami
Jak to możliwe? Dzięki wynalazkowi, nazywanemu monitoringiem GPS. Bazuje on na prostym pomyśle wykorzystującym komunikację satelitarną – nadajnik umieszczony w aucie wysyła sygnał do satelity, a ten przekazuje go do odbiornika pokazując pozycję pojazdu. Dane odnośnie pozycji są aktualizowane co kilka sekund. Floty aut pracują w oparciu o harmonogram. Bardziej złożone systemy monitoringu GPS są w stanie nie tylko poinformować dyspozytora gdzie jest auto, ale również automatycznie alarmować w przypadku odstępstw od harmonogramu, dzięki czemu nie musi on skupiać się na samochodach, które jadą prawidłowo.
Mobilni przedstawiciele handlowi są skuteczniejsi niż jakakolwiek inna forma promocji
Dlatego właśnie firmy wszystkich branż na pewnym etapie rozwoju decydują się na stworzenie własnej floty i sieci przedstawicieli handlowych. Dlaczego mobilny przedstawiciel jest skuteczniejszy? Po prostu dlatego, że trudniej mu odmówić – informacje na stronie czy w folderze reklamowym mogą nas skusić, ale tylko jeśli zwrócimy na nie uwagę i uznamy za interesujące. Jeśli natomiast godzimy się na rozmowę z przedstawicielem handlowym, to zwracamy uwagę na jego towar odruchowo. Dodatkowo propozycja przedstawiona przez żywego człowieka sprawia, że o wiele trudniej jest powiedzieć „nie” niż machnąć ręką na reklamę. Stąd często na naszych ulicach widzimy popularne auta przedstawicieli jak skody czy oply głównie astra (https://menadzerfloty.pl/testy-aut/pierwsza-jazda-opel-astra-v/).
Polskie floty tirów zdominowały transport w Europie
Transport i logistyka międzynarodowa stały się polską specjalnością. Atrakcyjność polskich przewoźników wynika przede wszystkim z ich cen. Koszty pracy są w Polsce znacznie niższe niż na zachodzie, co oznacza, że za transport klienci płacą nawet kilkukrotnie mniej iż gdyby mieli skorzystać z usług firmy zachodniej. Jednocześnie jakość usług świadczonych przez Polaków jest wyższa niż w przypadku firm z krajów byłego ZSRR – terminy są rzadziej przekraczane i rzadziej zdarzają się nieuczciwe zachowania. Przedsiębiorstwa, które nie były wobec swoich kontrahentów fair, szybko znikają z rynku – w dobie rozbudowanych mediów i internetu wieści na ten temat rozchodzą się na tyle szybko, aby móc doprowadzić do bankructwa nawet dużych rozmiarów firmę.
Nie wszystkie firmy logistyczne posiadają własną flotę aut
Terminy „transport i logistyka” są tak często używane razem, że w języku potocznym zaczęto używać ich wymiennie. Tymczasem oznaczają zupełnie coś innego. Transport polega na przewiezieniu towaru z punktu A do punktu B, natomiast logistyka – na zorganizowaniu transportu, wraz z załadunkiem i rozładunkiem oraz magazynowaniem na trasie. Wiele firm logistycznych transport zleca podwykonawcom, własne samochody nie są im więc potrzebne.
Zarządzanie flotą pojazdów jest niewątpliwie trudne, ale interesujące. Znajomość tego zagadnienia pomaga nie tylko osobom, które są bezpośrednio zatrudnione przy transporcie, logistyce lub koordynowaniu pracy przedstawicieli handlowych, ale również kierownictwu wysokiego szczebla, które musi mieć szeroki ogląd sytuacji panującej w firmie i na rynku.