
O tym jak trudna jest praca kierowcy TIRA nikogo nie trzeba przekonywać. Trudno natomiast zrozumieć skalę trudności tej profesji – o ile nie przekonamy się o tym na własnej skórze. Dodatkowo praca truckera od kulis wygląda zupełnie inaczej, niż może się wydawać statystycznemu Kowalskiemu. Dzisiejszy artykuł przedstawia dzień z życia kierowcy tego potężnego auta z uwzględnieniem wszelkich wad i zalet.
Świt.
Praca kierowcy pokonującego odległe trasy wcale nie zaczyna się w momencie przekręcenia kluczyków. Najpierw jest przyjęcie zlecenia i wyznaczenia odpowiedniej trasy. Często trzeba improwizować, gdyż nawigacja to tylko urządzenie, a jak to z urządzeniami bywa – mogą odmówić posłuszeństwa, tudzież najzwyczajniej wprowadzić w błąd. Po przyjęciu zlecenia i zdefiniowaniu podróży kierowca powinien odpowiednio przygotować trucka do trasy. Wiąże to się ze sprawdzeniem płynów, układu, silnika, przyczepy i wszelkich dodatków ułatwiających pracę. Ostatnim krokiem w tym etapie jest rozpoczęcie podróży.
Przedpołudnie.
Istotnym czynnikiem w kwestii pracy truckera są przepisy dotyczące limitu jazdy. W Polsce, w świetle obowiązującego prawa dzienny okres prowadzenia między dwoma dziennymi okresami odpoczynku bądź pomiędzy dziennym i tygodniowym okresem wypoczynku nie powinien przekroczyć 9h. Bonusem jest dodatkowe 60min do wykorzystania maksymalnie dwa razy w tygodniu. W momencie przekroczenia limitu zgodnie z rozporządzeniami nakładana jest kara finansowa w wysokości 150zł w czasie 15-60min, lub 200zł za każdą następną godzinę jazdy. Poza tym odpoczynek ma istotne znaczenie w kwestii efektywności pracy – wypoczęty kierowca, to kierowca bardziej skuteczny, który często nadrabia czas w dystansie.
Południe.
Kabina trucka rzadko przekracza 3m kwadratowe. To w niej się śpi, spożywa posiłki, ogląda telewizję, czy korzysta z Internetu. Na pozór może się wydawać, że są to warunki spartańskie i rzeczywiście tak jest w tirach starszego typu. Nowoczesne pojazdy mają na wyposażeniu szereg udogodnień i innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu poprawę komfortu zarówno w kwestii podróżowania jak i ogólnego funkcjonowania. Rodzi się pytanie – co z higieną? Otóż kierowcy najczęściej korzystają ze specjalnych miejsc wyposażonych w prysznice, bądź wyselekcjonowanych stacji benzynowych, na których coraz częściej występują tego typu udogodnienia. Oczywiście czasem można oddać się żywiołowi i skorzystać z pobliskiego jeziora, lub najzwyczajniej wynająć tani pokój hotelowy – to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku żmudnych tras.
Wieczór.
Kierowca trucka poza wykonywanym zawodem polegającym głównie na prowadzeniu pojazdu musi być również poniekąd mechanikiem – często na trasach zdarzają się awarie, a czas nie pozwala na wzywanie lawety, czy oczekiwanie na naprawę. Inna sprawa, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, których każdy chce uniknąć. Ale bycie mechanikiem na dodatkowy etat to nie koniec zawodów jakie wypełnia kierowca. Musi być także znakomitym logistykiem, aby odpowiednio zaplanować poszczególne punkty w trasie, postoje oraz przewidzieć poszczególne sytuacje. Niewątpliwie jest to profesja złożona, która wymaga wielu talentów i skutecznych działań.
Noc.
Aby trafnie podsumować pracę truckera należy użyć następujących słów – zmęczenie, determinacja, uniwersalność oraz spryt. Wszystkie te cechy wpływają korzystnie na funkcjonowanie w tym jakże trudnym fachu. Wielu kierowców po kilku latach pracy nie jest w stanie wyobrazić sobie innego życia co jest z jednej strony niesamowite, z drugiej smutne. Pozostaje życzyć im szerokiej drogi.