Menu

W poszukiwaniu najlepszego paliwa

1 lutego, 2017 - paliwa
W poszukiwaniu najlepszego paliwa

Już od dłuższego czasu bardzo wiele mówi się o różnego rodzaju paliwach nie tylko pod względem ich wysokich cen, ale także rodzaju, szybkości spalania, a także szkodliwości dla środowiska naturalnego. Czasem w wyniku takich rozmów zastanawiamy się, w jaki sposób wybrać najlepsze paliwo i czy takie w ogóle istnieje?

Najpopularniejsze paliwa w Polsce

Każdy pojazd ma wbudowany odpowiedni silnik, który pozwala mu działać na danego rodzaju paliwie. Większość jeżdżących po Polsce samochodów działa na silniku spalinowym, który poruszany jest poprzez wykorzystanie środka napędowego, jakim jest popularna benzyna.

Benzyna jest stosunkowo tania i raczej bardzo często wybierana. Spalanie tego środka napędowego jest dosyć duże i właśnie na ten aspekt najczęściej się narzeka. Jednak benzyna dostępna jest w sprzedaży od bardzo dawna i do tej pory utrzymuje się, jako numer 1 w ilości sprzedanego paliwa.

Silniki diesela

Niektóre samochody mają specjalny silnik znany powszechnie jako Diesel. Tego rodzaju silnik zasilany jest z kolei olejem napędowym, którego emisja do środowiska jest dosyć szkodliwa. Jednak w przypadku silników Diesel’a spalania tego nie ma dużo, ponieważ wykorzystują one stosunkowo mało paliwa na przejechany kilometr. Dodatkowo w obecnych modelach samochodów montuje się wiele zaawansowanych filtrów, które mają pomóc przy dokładnym spalaniu i filtracji. Przykładem jest tu filtr cząsteczek stałych czyli DPF.

Olej napędowy uważany jest więc za ekonomiczny, chociaż jego niewielkie wykorzystanie zależy raczej od działania silnika niż od samego paliwa. Jednak ze względu na wysokie koszty naprawy ostatnio silniki te stały się dużo mniej popularne niż kiedyś. Obecnie w rankingach popularności króluje znowu benzyna.

Kolejnym z popularnych rodzajów środków napędowych jest bez wątpienia gaz LPG. Jego cena jest chyba pośród wszystkich paliw najniższa, dlatego właśnie jest bardzo chętnie wybierany. LPG działa po zainstalowaniu specjalnej instalacji gazowej, która może być jednak zamontowana tylko i wyłącznie w samochodach z silnikiem spalinowym. Koszt instalacji w zależności od wyboru danego rodzaju rozwiązania może być dość wysoki. Jednak jeśli wziąć oszczędność jaką mamy na każdym litrze zatankowanego gazu to taka instalacja dość szybko się zwraca.

Który rodzaj paliwa jest najlepszy?

Na to pytanie najprostszą odpowiedzią jest chyba biopaliwo, które wydaje się być najlepsze, głównie ze względu na jego niską szkodliwość dla środowiska. Biopaliwa tworzone są z surowców odnawialnych, dlatego stały się bardzo popularne wśród ekologów i wszystkich, którzy chcą dbać o przyrodę.

Nie każdy samochód jednak może działać na takim typie paliwa, dlatego właśnie nie jest ono specjalnie popularne w naszym kraju. Biopaliwa nie są także tak szeroko dostępne, dlatego na polskich drogach wciąż regularnie widuje się pojazdy, które działają na benzynie, oleju napędowym lub gazie. Nie są to najlepsze rodzaje paliwa, jednak przez wiele lat były wykorzystywane i do tego pory cieszą się dużą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *