Menu

Co warto wiedzieć na temat paliwowych koncernów, jeżdżąc autem?

3 października, 2017 - paliwa
Co warto wiedzieć na temat paliwowych koncernów, jeżdżąc autem?

Umówmy się co do jednego, wydatki na paliwo to jedna z najpowszechniejszych opłat, z jaką musimy się liczyć wówczas, gdy mamy do czynienia z regularnym użytkowaniem pojazdów mechanicznych. Jeszcze nie te czasy, które wieścili różni futuryści i o jeżdżeniu na wodę, w ogólnodostępnej technologii, będzie trzeba jeszcze trochę, a raczej bardzo długo, pomarzyć. Ok, tankowanie tankowaniem, wiadomo – bez paliwa sprawy mają się tak, że nie ruszymy. W gruncie rzeczy, jeśli chodzi o przemysł paliwowy, warto mieć na uwadze parę rzeczy.

Wysokie ceny paliw w kraju – skąd się biorą?

W Polsce od lat trwa naprawdę żywotna dyskusja, nie tylko w środowisku kierowców, na temat cen paliw. Od kilkunastu lat, w skali innych cenników w Europie, mamy do czynienia z naprawdę horrendalnymi cenami za litr benzyny, ropy, a nawet – o zgrozo – gazu. Tak jest. W takich Niemczech na przykład, ceny za litr paliwa są bardzo porównywalne z naszymi. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę, że stawki godzinowe Niemców są podobne do naszych, z tym że mnożone razy 4, bo taki jest uśredniony kurs euro, prosta kalkulacja. Wychodzi na to, że mają cztery razy tańsze paliwo od naszego. Nie ma co się wgłębiać w szczegóły. Fakty są takie, ze nie ma już opcji na daleką podróż za naprawdę małą kasę. Teraz tylko obserwujemy rosnące ciągle stawki za litr. I umówmy się, nie jest to za przyjemny widok. Niestety, jeśli ktoś chce się naprawdę regularnie poruszać samochodem, musi być obowiązkowo przygotowany na różne wahania, raczej niekorzystne dla nas jako użytkowników.

Co robić, żeby w jakiś sposób ograniczyć wydatki na paliwo?

Co do tego rozwiązania, posiadacze aut dzielą się na dwie skrajnie różniące się poglądami grupy. Tu nie ma środka. Instalacje LPG albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ma opcji na to, żeby ktoś stał pośrodku. Jedni obrzucają argumentami drugich, zarówno pod kątem tego, że określają wyższość swoich wariantów nad konkurencyjnymi, a także generalnie, obrzucają się dosyć niewybrednymi określeniami. A fakty są takie, że rzeczywiście jeśli chodzi o najtańszy środek napędowy, gaz wygrywa bezdyskusyjnie, ponieważ cena jego różni się o mniej więcej połowę za litr od benzyny.

Ogólnie instalacja gazowa jest naprawdę dobrym rozwiązaniem.

Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach, które warunkują jej jakość i żywotność. Przede wszystkim, należy zadbać o to, by serwis, który instaluje takie urządzenie, naprawdę znał się na rzeczy. Po drugie, temat atestów i wszystkich pozwoleń, które warunkują dopuszczenie konkretnej instalacji do użytkowania. Warto też pamiętać o tym, by unikać salonów, których mamy podejrzanie atrakcyjne ceny. Słyszy się o różnych patentach, które stosują instalatorzy takich rozwiązań. W każdym razie, zwracając się do konkretnej marki, mamy gwarancję jednego. Zawsze instalacja, kalibracja i sprawdzenie takiego systemu LPG, będzie przebiegało bez zarzutu. Poza tym jest jeszcze ten plus, że dzisiaj opinie o praktycznie każdej firmie, znajdziemy w internecie. Fora, grupy tematyczne, mnóstwo innych miejsc pozwala nam ekspresowo i praktycznie bez żadnego wysiłku, zasięgnąć niezbędnych informacji.

Warto pamiętać, że przy ograniczaniu kosztów paliwa, instalacja gazowa będzie dzisiaj naprawdę rozsądnym rozwiązaniem. Póki co, nie powstała jeszcze korzystniejsza cenowo alternatywa. I prawda jest taka, że jeszcze przez lata nie powstanie. Albo przynajmniej będzie blokowana przez paliwowe koncerny. Dla dobra tak zwanego „ogółu” branży paliwowej.