Menu

Ceny i rodzaje paliw

6 lutego, 2017 - paliwa
Ceny i rodzaje paliw

W naszym kraju największą popularnością cieszy się kilka dobrze rozpoznawalnych stacji paliw i to właściwie one wiodą prym w działaniu koncernów paliwowych. Na każdej stacji znaleźć można różne rodzaje paliwa, a ich ceny są zazwyczaj bardzo konkurencyjne ale nie aż tak mocno różniące się pomiędzy sobą.

Rodzaje paliw na stacjach

Każda nowoczesna stacja paliw posiada zazwyczaj kilka stanowisk, do których można swobodnie podjechać i zatankować swój samochód. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się w każdym zbiorniku. Na popularnej stacji znaleźć można, bowiem zarówno benzynę, olej napędowy, jak i gaz LPG. Co do samej benzyny należy również zwracać uwagę na to jaka ilość oktanów jest zalecana w przypadku silnika znajdującego się w naszym pojeździe. Zarówno zbyt duża jak i nazbyt mała liczba oktanów nie jest wskazana ani też zalecana w żadnym z przypadków.

Wymieniona wcześniej benzyna, olej napędowy oraz gaz LPG to najbardziej popularne i najczęściej wybierane rodzaje środków napędowych, dlatego to głównie je znajdziemy na wszystkich dużych stacjach paliw. Choć w Polsce dostępne są także biopaliwa, znacznie trudniej znaleźć miejsce, w którym moglibyśmy coś takiego zatankować. Związane to jest naturalnie ze znacznie mniejsza popularnością tego rodzaju rozwiązania na terenie całego naszego kraju.

Najtaniej na gaz

ceny paliwaCeny paliw w Polsce są dosyć wysokie i to się zapewne jeszcze przez długi czas nie zmieni. Wydobycie oraz sprowadzenie benzyny i oleju napędowego jest kosztowne, a do tego dochodzi jeszcze branża dostawców oraz sprzedawców.
Przy tak dużym obiegu środków napędowych, nic dziwnego, że mają one swoją cenę.

Najtańszy z wszystkich paliw jest gaz LPG, którego cena na razie nie przekracza 3 zł. Jednak z roku na rok także to paliwo staje się droższe. Pojawiają się co jakiś czas plany nałożenia dodatkowej akcyzy na gaz co znacznie podniosłoby jej cenę. Jednak na razie kończy się to zawsze na zapowiedziach bo ludzie dość głośno protestują.

Ze względów ekonomicznych, coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoich samochodach instalacji gazowej. Wiąże się to z pewnymi zmianami w samochodzie, jednak nie jest procesem długotrwałym i dobry mechanik zrobi to w ciągu jednego dnia. Taka instalacja zwraca się dość szybko – czasem nawet po przejechaniu 10,000 kilometrów.

Gdy instalacja gazowa jest już zamontowana, trzeba pamiętać, że sam gaz nie wystarczy, ponieważ do odpalenia auta będzie potrzebna także benzyna, jednak można ją tankować w znacznie mniejszych ilościach, ponieważ służy jedynie do rozruchu.

Popularne stacje paliw to bardzo wielkie koncerny, których konkurencja raczej nie ma szans wybić z rynku. Ceny poszczególnych środków napędowych są bardzo do siebie zbliżone, a ludzie, którzy potrzebują samochodu i tak będą tankować paliwo, ponieważ jest im one niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *