Menu

Biodiesel przyszłościowym biopaliwem?

28 stycznia, 2017 - paliwa
Biodiesel przyszłościowym biopaliwem?

Na większości z dzisiejszych stacji paliw bez większego problemu możemy znaleźć przeróżne rodzaje środków napędowych do naszych samochodów. Są one dostępne w stanie ciekłym lub gazowym, a każdy z nich działa na innych instalacjach i dostępny jest w innej cenie jak tez może się zdarzyć, że będzie posiadał nieco inna jakość.

Rodzaje paliw

Jeżeli chodzi o paliwa w stanie ciekłym, to zdecydowanie najbardziej popularna jest benzyna. Dostępna na wielu stacjach różnych producentów w stosunkowo niskiej cenie, jeżeli w ogóle wśród paliw możemy mówić w ogóle o jakichkolwiek niskich cenach. Benzyna stosowana jest w różnego rodzaju pojazdach, posiadających silnik spalinowy. Jest to substancja, która wydziela sporo spalin, a przy złym oczyszczeniu może działać niekorzystnie na kondycję silnika pojazdu, co przejawia się w pogorszeniu jego ogólnej pracy. Do benzyn potrzebny jest też odpowiedni osprzęt na stacjach.

Kolejnym popularnym paliwem w stanie ciekłym jest olej napędowy, przeznaczony dla silników wysokoprężnych z zapłonem samoczynnym, znanych powszechnie jako silniki Diesel. Spalanie oleju napędowego jest mniejsze niż benzyny, dlatego taka sama jego ilość, starczy zapewne na przejechanie większej liczby kilometrów. Silniki diesla najlepiej sprawdzają się w przeróżnych samochodach, które często pokonują wielokilometrowe trasy.

Najtańszym rodzajem paliwa jest na dzień dzisiejszy oczywiście gaz LPG. Aby z niego korzystać, samochód musi mieć zamontowaną specjalnie instalację gazową. Jest to jednak możliwe tylko w samochodach, które posiadają silnik benzynowy, w przypadku silniku Diesla nie można przerobić instalacji na gazową a przynajmniej jest to obecnie całkowicie nieopłacalne. Chociaż ten rodzaj środka napędowego jest znacznie tańszy, to jednak jego szkodliwość dla środowiska jest wyższa.

Alternatywa dla popularnych paliw

Znajdujące się w sprzedaży biopaliwa to środki, które mogą w lepszy lub nieco gorszy sposób zastąpić właściwie każdy popularny rodzaj paliwa. Są one dostępne w stanie ciekłym i gazowym i wykonane z produktów ekologicznych. Wiadomo, że tego typu paliwo będzie miało znacznie mniej szkodliwy wpływ na środowisko, jednak nie jest ono aż tak powszechnie dostępne, a jeżeli już uda się gdzieś je znaleźć, okazuje się zazwyczaj bardzo drogie i jego zatankowanie wydaje się być mało opłacalne. Najpopularniejszym biopaliwem, jest tzw. biodiesel. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na korzystanie z tego rodzaju paliwa, musi się dowiedzieć, czy w jego samochodzie może być ono w ogóle zastosowane. W niektórych przypadkach starszych aut nie ma niestety opcji, aby silnik mógł swobodnie na nim pracować.

Sprawdź także: Elektromaniacy i Epasjonaci

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *