Menu

Ustawianie kół

15 sierpnia, 2019 - moto
Ustawianie kół

Ustawienie geometryczne kół w samochodach osobowych rzadko jest idealnie równoległe. W zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj pojazdu i zastosowanego napędu (przód, tył lub na cztery koła), ustawienie kół może być: zbieżne, rozbieżne oraz idealnie równoległe.

Zbieżność kół

Zbieżnością nazywamy zjawisko, w którym przednie części kół (w rozumieniu od przodu pojazdu) jednej osi są zwrócone ku sobie wzajemnie. Nie są one wtedy ustawione do siebie równolegle. Rozbieżność zaś jest przeciwieństwem zbieżności. Można to porównać do stawiania stóp na podłodze. Anatomia zdrowego człowieka wymusza stawianie stóp rozbieżnie, czyli palce stopy prawej są oddalone od palców stopy lewej. Gdy staniemy w taki sposób aby palce stóp złączyły się ze sobą, a pięty były od siebie oddalone – stoimy zbieżnie. Zbieżność i rozbieżność kół w samochodach mierzy się w stopniach. Najważniejsze jest aby oba koła danej osi miały identyczny wynik. 

van

Jak koła powinny być ustawione?

Ustawienie zbieżności kół ma wpływ na:

– spalanie,

– zużycie opon,

– stabilizacja toru jazdy.

Producenci pojazdów ustawiają fabrycznie geometrię w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze wyniki w w/w czynnikach. Ciężko jednak o kompromis gdyż każde ustawienie ma zarówno plusy, jak i minusy. Nie ma idealnego rozwiązania. Mechanicy specjalizujący się w ustawianiu geometrii kół używają specjalistycznego sprzętu pomiarowego, gdyż nawet niewidoczne gołym okiem odchylenia mogą przyczyniać się do nadmiernego i nieregularnego zużywania opon oraz zdestabilizowania pojazdu w różnych warunkach. Warto zatem zaufać specjalistom i nie podejmować się kalibracji „na oko”. Nie wyklucza to oczywiście samodzielnych napraw i konserwacji zawieszenia pojazdu. Pamiętać jednak należy, że każda ingerencja w np. układ kierowniczy czy też układ zawieszenia i amortyzatory wymaga wizyty u mechanika, który dokona pomiarów i skalibruje odpowiednio zbieżność. Nie da się bowiem wymienić np. końcówki drążka kierowniczego bez rozregulowania zbieżności przedniej osi.