Menu

Ustawianie geometrii kół w autach

15 kwietnia, 2019 - moto
Ustawianie geometrii kół w autach

Poprawne ustawienie geometrii kół stanowi czynność o której powinien pamiętać każdy kierowca. Problem w tym, że niektórzy – nawet ci z dużym stażem nie zdają sobie sprawy z faktu, czym tak naprawdę jest owa geometria. W dzisiejszym artykule postaramy się to wyjaśnić uwzględniając przy tym znaczenie poprawności geometrycznej kół w samochodzie oraz potencjalnych zagrożeniach czyhających na kierowcach w związku z zaniedbaniem owego aspektu.

Co daje odpowiednia geometria kół?

Zacznijmy od tego, że geometria kół nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale przede wszystkim stanowi czynnik warunkujący bezpieczeństwo podróżowania. Do tego dochodzą skutki ekonomiczne, ponieważ jak się okazuje – poprawne ustawienia walnie przyczyniają się do zmniejszenia poziomu spalania paliwa oraz wydłużenia żywotności opon bez względu na ich wariant. O zdefiniowanie geometrii kół w samochodach poprosiliśmy specjalistę – Dobrawę Skonieczną.

„Wbrew pozorom pod pojęciem geometrii kół kryje się zespół czynności, czyli innymi słowy ustawień, które należy cyklicznie kontrolować oraz korygować. Kluczowym ustawieniem pozostaje rzecz jasna zbieżność kół, która warunkuje zwiększony komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Bez względu na rodzaj ustawień – te powinno się korygować w sposób jaki określił producent. Warto pamiętać, że dane te są odrębne dla każdego modelu w określonej generacji…”

Dlaczego w ogóle ustawień kół należy dokonywać?

Odpowiedź paradoksalnie jest oczywista. Geometria kół zmienia się w trakcie eksploatacji pojazdu, a głównym powodem zachodzących zmian jest zużycie poszczególnych elementów zawieszenia. Najczęściej dzieje się tak na skutek kolizji, wypadku, wjeżdżania w większe dziury, a nawet ingerencji zewnętrznej w układ zawieszenia, bądź kierowniczy. W rzadkich sytuacjach, ale jednak – zdarza się, że samowolna wymiana opon może przyczynić się do błędów w geometrii kół. Zobacz również tutaj: chlapacze do samochodu.

Skutki niewłaściwej geometrii kół :

– auto nie zachowuje stosownego toru jazdy ściągając pojazd na którąś ze stron, co wymaga korekty

– bieżniki opon zużywają się szybciej i mniej regularnie, co skraca żywotność opon nawet o połowę

– następuje przyspieszona eksploatacja elementów układu zawieszenia oraz układu kierowniczego

– zwiększa się poziom spalania, którego przyczyną pozostaje szereg dodatkowych oporów w jeździe

– zmniejszony komfort prowadzenia pojazdu wymagający notorycznych korekt, co wpływa na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa w trakcie jazdy

Eksperci zalecają, aby geometrii kół w samochodach osobowych dokonywać przynajmniej raz w roku – na przykład przy okazji przeglądu technicznego. Z technicznego punktu widzenia najrozsądniej zgłosić się do centrum mechaniki po zimie. To właśnie o tej porze roku auto jest najbardziej narażone na złe ustawienia geometryczne. Zgodnie z raportami ustawienie geometrii kół to koszt na poziomie od 50 do 100 złotych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pod linkiem: https://www.centercar.pl/clientcatalogue/pompki-samochodowe,2A-4-10-1-0000001126-0000001126.aspx